Aljašský malamut
12.07.2007 13:05:04
zopar info o AM
Keďže som si pred pár dňami doniesla šteniatko-sučku aljašskeho malamuta, chela by som vás oboznámiť s týmto plemenom..prípadne mi môžete posielať rady ako ju správne vychovať
.
orig.názov plemena:
Alaskan malamute
krajina pôvodu:
USA
pôvod.využitie:
saňový pes,lovec
priemer.dĺžka života:
12 rokov
Vš.vzhľad:
Aljašský malamut je veľký, silný a mohutne stavaný pes. Hlava je široká a hlboká, elegantného vzhľadu. Oči sú posadené šikmo, sú stredne veľké, mandľového tvaru a majú hnedú farbu. Nos, okraje pyskov a okraje očných viečok sú vždy čierne, iba u červených psov sú hnedé. Prípustné je takisto svetlejšie žíhanie ňufáka. Uši sú stredne veľké a majú trojuholníkový tvar s mierne zaoblenými špičkami. Pokiaľ sú vztýčené, ukazujú mierne vpred, pri práci bývajú niekedy zložené k lebke. Telo je kompaktné, nie príliš krátke, s dobre vyvinutým hrudníkom, rovným, dozadu mierne klesajúcim chrbtom a pevnými, dobre osvalenými bedrami. Chvost je nasadený v línii chrbtice, je dobre osrstený a je nesený nad chrbtom, nie však zatočený.
Povaha:
Aljašský malamut je spoločenský, láskavý a priateľský pes. Je tiež veľmi hravý, i keď v dospelosti sa chová dôstojne. Dokáže byť takisto pomerne tvrdohlavý.
Držanie:
Aljašský malamut je pes veľmi spoločenský, ale má rád slobodu a rád býva na čerstvom vzduchu. Je pre neho vhodné celoročné ubytovanie vonku, potrebuje však častý kontakt s ľuďmi. Ideálne je umožniť mu voľný prístup do domu pri ubytovaní vonku. Koterec nemusí byť zateplený, ale musí psa dobre ochrániť pred vetrom a dažďom. Tento pes je veľmi rád, pokiaľ je chovaný vo svorke s ďalšími psami. Za určitých podmienok možno psa ubytovať i v byte. Tu vyhľadáva v teplom počasí chladné miesta, pokiaľ je však chladno, nepohrdne ani mäkkými vankúšmi. Majte na pamäti, že v dome, kde je tento pes ubytovaný, by nemalo byť horúco, pretože malamut neznáša suchý vzduch. Nikdy takisto nenechávajte psa v uzamknutej miestnosti bez možnosti výbehu, pokiaľ je teplé počasie.
Komentáre